ALSBO ÄGG lanserar extra stora ägg i 10-pack


Äggkonsumtionen i Sverige ökar.  För de senaste fem åren och sedan 2005 har äggförsäljningen till konsument ökat i volym med drygt 18 procent, från 102 ägg per person och år till 121 ägg per person, 2010.

Ägg är nyttig mat, näringsrik, vitamin och proteinrik. Alla vitaminer utom C-vitaminer finns i ägg. I det här sammanhanget har efterfrågan på extra stora ägg ökat kraftigt.

Som ett direkt svar på den ökade efterfrågan lanserar nu Alsbo Ägg 10 pack XL ägg dvs. en förpackning med extra stora ägg.

Alsbo Ägg AB är ett familjeägt företag som har visionen är att erbjuda de godaste äggen, den bästa djurhållningen och med minimal miljöpåverkan. Företaget är enbart inriktat på att paketera ägg ifrån frigående höns och KRAV-producerade ekologiska ägg.